DOLAR 21,2845 0.03%
EURO 23,0955 0.16%
ALTIN 1.339,122,00
BITCOIN %
Şanlıurfa
29°

AZ BULUTLU

03:29

İMSAK'A KALAN SÜRE

Şanlıurfa teknokent Eğitimleri Başladı

Şanlıurfa teknokent Eğitimleri Başladı

ABONE OL
22 Şubat 2022 09:27
Şanlıurfa teknokent Eğitimleri Başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şanlıurfa’da sektörlerde katma değer yaratacak yenilikçi fikirlerin gelişimine destek olmak için hayata geçirilen Tekno Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi (TEGİM) Projesi 3. dönem girişimcilik eğitimleri başladı.

Şanlıurfa Teknokent’in organize ettiği Harran Üniversitesi ile Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odasının destek verdiği, TEGİM Projesi 3. dönem girişimcilik eğitimlerine devam ediyor.

Teknokent konferans salonunda gerçekleşen programa, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya, Şanlıurfa Teknokent   Genel Müdürü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Hançer, Karacadağ Kalkınma Ajansı       Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Yunus Çolak, Toru Şirketler Grubundan Abdülkadir Toru ve çok sayıda girişimci katıldı.

Açılış programında, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya, Şanlıurfa Teknokent Genel Müdürü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Hançer birer konuşma yaptı.

Teknokentin Şanlıurfa için çok önemli bir kurum olduğunu belirten Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik; “ Dünyanın her yerinde girişimcilere ihtiyaç var. Türkiye’de yüzde 3 girişimcinin olduğu verileri var. Ama diğer gelişmiş ülkelerde bu sayı 5 kat fazla olduğunu biliyorum. Türkiye’de girişimci gençlere ihtiyaç var.

Seçeceğiniz lisansüstü danışmanızın bir yönü mutlaka girişimci olsun, ticari düşünsün. Sadece bilimsel, teknolojik değil aynı zamanda ticari de düşünsün ki size bir katkıda bulunsun. Aksi taktirde size bir kariyer vizyonu sağlayamaz. Girişimcilik bana göre motivasyondur. Girişimcilik, sorunu aniden çözmek için bir müdahale, ekip kurma ve benzeri pek çok kavramları içermektedir. Ama tekno girişimcilik daha farklı bir şeydir. Tekno girişimcilik Ar-Ge demektir. Ürün geliştirecek iseniz o zaman Araştırma Geliştirme çalışması gereklidir. Bir çalışmanın Ar-Ge’si ve fizibilitesi yapılmamışsa o ürünü geliştiremezsiniz, o ürün başarılı da olamaz” diye konuştu.

Uzun yıllar yurtdışında sanayi sektöründe görev yaptığını belirten Teknokent Genel Müdürü ve Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Hançer; “Girişimcilik, bana göre önce vizyon sonra planlama en sonda da risk almaktır. Vizyon dediğimiz şey aslında biraz Allah vergisi, biraz da içinde bulunduğumuz çevre ve eğitim şekli gibi nedenlerdir.

İkincisi de planlamadır. Burada size bu eğitimi vereceğiz. Planlama dediğimiz şey yol haritasıdır. Üçüncüsü de risk almaktır. Vizyoner kişilerin en önemli kozu risk almasıdır. Yaşımız ilerledikçe risk alma yönümüz de artar. Birçok şeyi tecrübe edenlerin önsezileri hep yüksek olur. Girişimci arkadaşlara eğitimlerinde başarılar diliyor, açılışımıza teşrif eden katılımcılara da çok teşekkür ediyorum” dedi.

Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya yapmış olduğu konuşmasında; “Hocalarımızın dediği gibi risk almaktan korkmayın. Risk almadan hiçbir zaman başarılı olamazsınız. İş hayatı iniş çıkışlarla dolu bir süreçtir. Yapmış olduğunuz işte başarısız olduğunuz zaman ümitsizliğe düşmeyin. Farz edin ki olumsuz bir durum yaşadınız, tekrar risk alın. Bu da sizi mutlaka başarıya götürecektir” diye konuştu.

Öte yandan, şubat, mart ve mayıs aylarında yüz yüze ve online olarak yapılacak olan eğitimlerin ilk gününde Eğitmen Mentor Ufuk Batum, girişimcilik ve iş planı konularında ilk dersi verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.