DOLAR 20,0115 0.19%
EURO 21,3833 -0.24%
ALTIN 1.248,570,48
BITCOIN %
Şanlıurfa
23°

KAPALI

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ŞANLIURFA’YA 266 MİLYONLUK BÜTÇE

ŞANLIURFA’YA 266 MİLYONLUK BÜTÇE

ABONE OL
18 Mart 2022 13:31
ŞANLIURFA’YA 266 MİLYONLUK BÜTÇE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin 8 ilindeki su ve katı atık altyapıları dev proje ile güçlendirilecek. Finansmanı AB ve Fransız Kalkınma AjansıAFD tarafından karşılanacak proje, İller Bankası ve AFD’nin belediyelerle ortak çalışması ile yürütülecek.İller Bankası ve AFD’nin birlikte yürüttüğü “Belediye Hizmetleri Projesi”nin 8 ildeki 12 faydalanıcı kurumu,7-8 Mart 2022 tarihinde Ankara’da düzenlenen birçalıştayda buluşarak uluslararası ihale prosedürleri eğitimi aldı

266 milyonluk bütçe

2020’de başlayan “Belediye Hizmetleri Projesi”neAvrupa Birliği’nin sağladığı 203 milyon Avro’luk hibe finansmanını yönetenFransız Kalkınma Ajansı AFD, 63 milyon Avro’lukbir kredi ile projenin toplam finansmanını 266 milyon Avro’ya çıkarttı. Proje kapsamındaAdıyaman, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa olmak üzere 8 ilde içme suyu, atık su ve katı atık sistemlerinin güçlendirilmesi için 19 altyapı yatırımının gerçekleştirilmesi planlanıyor.

2.4 milyon kişiyi kapsıyor2025 yılında tamamlanacak olan program sayesinde, son yıllarda nüfusu yoğun bir şekilde artan bölgedeki yaklaşık 2,4 milyon kişi, daha güçlü içme suyu, atık su ve katı atık hizmetlerine ulaşacak.Ayrıca,iklim değişikliğinin yol açtığı kuraklık tehlikesine karşı, su kaynakları daha sürdürülebilir bir şekilde yönetilerek yılda yaklaşık 4,5 milyon metreküp kirli suyun çevreye karışması önlenecek ve yılda yaklaşık 22 milyon metreküp içme suyu tasarruf edilecek. Program, belediyelerin katı atık ve atık su sistemlerinin daha etkili yönetimini sağlayarak, sera gazı emisyonlarının azaltılmasına da önemli ölçüde katkıda bulunacak.İller Bankası ve AFD Çalıştay yaptıProjenin önemlihedeflere etkili bir şekilde ulaşması için yapılan teknik destek faaliyetleri kapsamında, projenin nihai faydalanıcıları ve uygulayıcıları olan belediyeler ile su ve kanalizasyon idarelerinin teknik ve finansal yönetim kapasitelerinin güçlendirilmesi hedefleniyor. Bu bağlamda gerçekleştirilen ve 85 kişinin katıldığı çalıştayda AFD’nin Paris’ten gelen uzmanları ihale prosedürleri ile ilgili bir eğitimverdi. Eğitime İLBANK Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlükleri de katılarak önemli katkılarda bulundu. Bundan sonraki aşamada, proje kapsamında yerelde yürütülecek olan ihale süreçlerinin en etkili şekilde yönetilerek,8 ilde hizmetlerin güçlenmesi ve Türkiye’nin iklim değişikliğine karşı mücadelesinindesteklenmesihedefleniyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.