DOLAR 18,8468 0.08%
EURO 20,3544 0.15%
ALTIN 1.129,180,08
BITCOIN 432438-1,85%
Şanlıurfa

HAFİF YAĞMUR

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ziraat Odası’ndan Elektrik Sorunu ile ilgili açıklama

Ziraat Odası’ndan Elektrik Sorunu ile ilgili açıklama

ABONE OL
28 Temmuz 2021 09:47
Ziraat Odası’ndan Elektrik Sorunu ile ilgili açıklama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ziraat Odası Şanlıurfa Başkanlığında Gerçekleşen Toplantıya Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyüpoğlu ve Şanlıurfa Ziraat Odaları İl Koordinatörü Hikmet İPAR açıklamada bulundu.

Şanlıurfa’nın kanayan Yarası Haline gelen Elektrik Sorunları son günlerde çiftçilerin Büyük isyanı haline geldi .Dedaş Şanlıurfa da Bir çok Sıkıntıyı beraberinde getirerek Tüm Şanlıurfa halkının tepkisine neden oldu.Bugün Ziraat Odasında Yapılan Toplantıda Şanlıurfa Ziraat odası başkanı Ahmet Eyüpoğlu ,Ve Ziraat odası Şanlıurfa il Koordinatörü Hikmet İPAR açıklamalarda bulundu.Hikmet İPAR açıklamasında ; Şanlıurfa Çiftçisinin Beklentileri ve Yaşadığı Sorunlar Yaşamsal bir sektör olan tarım sektörünün insan sağlığı ve yaşam kalitesinin artırılması için tarımsal faaliyetler hayati önem taşımaktadır. Son birkaç yıldan buyana çiftçilerimiz düzenli olarak enerji bedellerini ödemekte ve her hangi bir kaçak kullanımı yaşanmamaktadır. Ancak buna karşılık Dicle EPSAŞ Genel Müdürlüğü çiftçilerimizin destekleme hesaplarına keyfi koyduğu bloke ile çiftçilerimizin paralarını aylar sonra almasına ve DEDAŞ kapılarında perişanlık çekmesine sebebiyet vermektedir. Bu durumda çiftçilerimiz borcunu ödemek istemesine rağmen çektiği çile ve sıkıntıdan sonra sözleştiği borçlularına karşı güvensiz duruma düşmekte ve kısa süreli faizli borç altına girmektedir. Bunun yanında sulama birliklerine üye olan çiftçilerimizin bağlı oldukları birliğe elektrik bedellerini ödemelerine rağmen desteklemelerine bloke konulmuş. DEDAŞ bu uygulaması ile tahsilatını yapmak için mağdur yaratmaktan çekinmemiştir. Son aylarda ise kontrolsüz faturalama uygulaması ile karşı karşıyayız. Görevliler elektrik sayaçlarını kontrol etmeden faturalama yapmaktadır. Uygulamaya yapılan itirazlar sonucu faturalamaların usulsüz bir şekilde yapıldığı ortaya çıkmıştır. Bu durumun kökünden çözümü ise cazibeli sulama alanlarının genişletilmesi ve mevcut olan projelerin derhal bitmesi gerekmektedir. Bununla birlikte son zamanlarda bölgemizde tarımsal sulama elekriği kesintisine gidilmektedir. Pamuk ve mısır ürününün en çok suya ihtiyaç duyulduğu bu dönemde bu kesintilerin uygulanması çiftçilerimiz tarafından tepkiyle karşılanmakta ve ürünlerinin verim kaybına sebebiyet vermektedir. Kesintilerin devam etmesi durumunda hem Şanlıurfa ekonomisine hem de kuraklıktan daha sırtını doğrultamayan çiftçiye büyük bir darbedir. DEPSAŞ elektrik şirketinin yaşanan kuraklıktan dolayı enerji sarfiyatının artacağını bilmesi gerekildi ve planlanmasını ona göre yapmalıydı. Çiftçilerimiz, sağlıklı elektrik alacakları şekilde ekim planlamalarını yapmışlardır. Bu nedenle elektrik kurumunun bu kesintilere derhal son vermesi ve çiftçilerimize sağlıklı elektrik vermesi acilen gerekmektedir. Aksi taktirde bu durum çiftçiyi zarara uğratacağı için sosyal patlamalara da sebep olabilmektedir. Bu konunun düzeltilmesi için bütün yetkililerden taşın altına elini sokmasını bekliyoruz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.